S-O-K a nie napój o smaku owocowym !

Co wypić, kiedy "woda wychodzi nam już uszami"?
Dla niektórych 1,5 litra wody dziennie to wyzwanie, dlatego pijmy też inne płyny, soki, kawy, herbaty, zupy, tylko musimy pamiętać że taki prawdziwy sok zawiera w sobie witaminy, antyoksydanty, węglowodany i kalorie.
Najlepszy będzie oczywiście sok, który sami sobie przygotujemy, czyli ze świeżo wyciśniętych owoców. Jeśli chcielibyśmy zamówić sobie taki "prawdziwy sok" w restauracji zapłacimy za szklankę ok. 10-13 zł, dlatego lepiej zainwestować w wyciskarkę do cytrusów (koszt od 30 do 100zł), która nam się szybko zwróci. Co najważniejsze będziemy mieli pewność, że jest to sok bez innych dodatków oraz będziemy mogli go wypić o każdej porze dnia i nocy :) chociaż najlepiej do południa, wtedy nasz organizm najlepiej przyswaja witaminy zawarte w soku.
Jeśli mocno przyciśniemy owoc, w ręku zostanie nam sama skórka, tak jakbyśmy zjedli pomarańcza, czy grejpfruta, czyli nic się nie marnuje :)
Jeśli jednak nie mamy czasu na wyciskanie, albo jesteśmy w pracy zawsze wybierajmy 100% sok, sprawdzajmy opakowanie, unikajmy napojów o smaku owocowym, które z sokiem nie mają nic wspólnego.
Wystarczy znaleźć dobrą promocję na cytrusy.
Przekroić je w poprzek na pół.
Wycisnąć przez wyciskarkę i od razu wypić :)

 OKIEM DIETETYKA 

A dlaczego od razu wypić?
Nie tylko dlatego, że po jakimś czasie miąższ oddzieli się od soku na górze szklanki, sok może zmienić też kolor i smak. Dodatkowo enzymy przyśpieszające proces trawienia, zawarte w grejpfrucie po krótkim czasie się rozpadają, przez co sok traci swoje właściwości.
Sok z grejpfruta jest bogaty w witaminę C, E, PP, B i kwas foliowy, dodatkowo zawiera w sobie wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo, cynk, mangan, pektyny i flawonoidy. Przez sporą zawartość witaminy C i rutyny wzmacnia odporność organizmu i zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze. Na jego gorzki smak ma wpływ narginina (glikozyd flawonoidowy, obecny w miąższu oraz w białej osłonce owocu, odpowiadający za rozpad tłuszczu w naszym organizmie, obniżający poziom cholesterolu, działa przeciwzapalnie i anty-nowotworowo) Dlatego grejpfrut jest zalecany osobom z chorym układem krążenia, ponieważ wypłukuje szkodliwe złogi z naszych naczyń krwionośnych, uszczelnia ich ścianki, obniża krzepliwość krwi i poziom cholesterolu, prze co ma on działanie antymiażdzycowe, przeciwzawałowe oraz przeciwudarowe. Powinien być zjadany z białą błonką. 
Dodatkowo grejpfruty zawierają kwas galakturonowy (składnik pektyn), który również rozpuszcza złogi w tętnicach, cofając istniejące już zmiany miażdżycowe.
Wystarczy zjadanie jednego grejpfruta dziennie!
Świetny owoc także dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ ma on niski indeks glikemiczny, co więcej obniża poziom glukozy we krwi oraz zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.
Ma on niską wartość kaloryczną 36 kcal/100g - przez co polecany jest osobom z nadwaga i otyłością.
Grejpfruty są również zalecane w profilaktyce nowotworowej, ze względu na dużą zawartość antyoksydantów (przeciwutleniaczy), ponieważ zwalczają one wolne rodniki tlenowe, przyśpieszające starzenie się i rozpad komórek, przez co hamuje on namnażanie się komórek nowotworowych. Dodatkowo korzystnie wpływa na pracę jelit, żołądka i wątroby. Zwiększa wydzielanie żółci, wspomaga oczyszczanie wątroby, wpływa na lepszą filtracje krwi, przez co pomaga wychwytywać z niej toksyny.
Grejpfrut grejpfrutowi nie równy- najzdrowszy jest grejpfrut czerwony, ponieważ zawiera najwięcej substancji prozdrowotnych. Żółte są bardziej kwaśne, a zielone słodkie i mało soczyste.
Zjedzenie 1 grejpfruta/dzień zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C!
Musimy pamiętać o niebezpiecznych interakcjach z lekami !!!
Nie wolno popijać leków sokiem z grejpfruta, ponieważ zawarte w nim furanokumaryny hamują działanie enzymów odpowiadających za metabolizm leku, prze co może się utrzymywać wysokie stężenie leku we krwi, prze długi czas. Stężenie leku może wzrosnąć nawet 5-10 krotnie w przypadku stosowania leków obniżających ciśnienie (blokery kanału wapniowego) czy poziom cholesterolu. Podobnie leki przeciwhistaminowe- popicie ich sokiem grejpfrutowym może prowadzić do groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca. Tak samo osoby po przeszczepie przyjmujące leki immunosupresyjne (cyklosporyna itp.) nie mogą popijać tych leków sokiem grejpfrutowym, grozi to wysokim wzrostem ciśnienia krwi !
Dlatego wszystkie leki popijajmy wodą!
Grejpfruty można zjeść 4 godziny przed i po przyjęciu leku, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. 

Komentarze

Popularne posty