Przejdź do głównej zawartości
Jajka, jaja, jajeczka...
Jajka można przygotować na wiele sposobów. Dzisiaj podstawowe polskie niedzielne śniadanie, czyli jajecznica, ale bez smalcu, boczku i nie wiadomo czego jeszcze.
Często ludzie boją się przejść na dietę, bo "nic nie będą mogli jeść".... jest to błędne przekonanie, ponieważ wystarczy zmienić sposób przygotowania ulubionej potrawy, obróbkę termiczną, zamienić bardziej kaloryczny składnik, na mniej kaloryczny i co najważniejsze zachowywać prawidłowe odstępy między posiłkami. Jeść częściej, ale mniej. Należy patrzeć na jedzenie pod względem jakościowym, a nie ilościowym... a kilogramy zaczną spadać. Moje pacjentki nie chodzą głodne na diecie, a chudną ! ;)
Składniki:
- 2 wiejskie jajka
- połowa małej cebulki
- 30 gram papryki
- garść szczypiorku
- łyżeczka masła
- odrobina soli
- połowa bułki z ziarnami
Masło rozgrzewamy na patelni, wrzucamy cebulę, po chwili paprykę, zmniejszamy ogień i wbijamy jedno jajko. Chwilę mieszamy, dodajemy następne jajko.Białko ma się powoli ścinać. Odrobinę solimy.
Przekładamy na talerz, posypujemy szczypiorkiem.... tego ostatniego nie żałujemy :)
OKIEM DIETETYKA
Jaja to cudowne produkty spożywcze, zawierające w sobie wzorcowy skład aminokwasów egzogennych (czyli takich, których nasz organizm sam nie potrafi wytworzyć, muszą być dostarczone z pokarmem) niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są doskonałym źródłem białka (12,5 % części jadalnych jaja) o największej wartości biologicznej spośród wszystkich produktów. Kolejnym składnikiem jest tłuszcz, którego więcej jest w żółtku (10,7%), jest to tłuszcz który ma wysoki stopień strawności i sporą zawartość cholesterolu. Zawiera w sobie glicerydy kwasu oleinowego, palmitynowego, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz lecytynę. Ponadto świetne źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach a także witamin z grupy B- głównie ryboflawiny. Zawierają dużo żelaza, fosforu i siarki, nieco mniej potasu, wapnia i magnezu. Jajko ok. 50 g (średnie) zawiera w sobie ok. 75-80 kcal. Eksperci żywieniowi cały czas borykają się z problemem czy podawać jajka osobom z wysokim cholesterolem, ponieważ w żółtku jest go sporo (256 mg). Nie można też ich całkowicie wyeliminować z diety ponieważ mają tak wspaniały skład, że ciężko je czymś zastąpić.
Z jeszcze innej strony duża zawartość kwasów tłuszczowych pozwala na prawidłowe rozprowadzenie cholesterolu w naszym organizmie. Nie zapominajmy też o tym, że cholesterol jest nam potrzebny w odpowiednich ilościach (300 mg/ dzień, osoby z hipercholesterolemią 200mg/ dzień) ponieważ buduje on błony komórkowe wszystkich komórek i bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Osoby z podwyższonym cholesterolem nie powinny całkowicie eliminować jajek z diety, jak zjedzą 3-4 jajka na tydzień nic im się nie stanie, a dostarczą wielu cennych składników odżywczych.
Komentarze
Prześlij komentarz