krem pomidorowo-paprykowy

Zupy kremy są świetnym pomysłem na obiad, ponieważ nie są tak kaloryczne jak II danie, ani nie są tak mało sycące jak zwykła zupa. Do tego nie trzeba ich zagęszczać, ponieważ z założenia są gęste... Z założenia ponieważ czasami zamówimy sobie krem, niestety nie ma tam zbyt wielu warzyw... Dlatego lepiej przyrządzać je samemu w domu, przynajmniej wiemy co jemy i mamy pewność, że się najemy ;)

Składniki:
  • wywar warzywny (3 marchewki, seler, pietruszka) lub po rosole (3-4 szklanki)
  • 2 duże pomidory
  • puszka pomidorów 
  • 3 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 2 papryki
  • 2 małe cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz, tymianek, 
  • ostra papryka w płatkach (kupiłam w Lidlu)
  • łyżeczka papryki słodkiej
  • można dodać na talerzu łyżkę jogurtu naturalnego
Cebulę i paprykę kroimy w kosteczkę, podsmażamy na oliwie. Wrzucamy do tego pokrojone pomidory, przyprawiamy solą i pieprzem. Do wywaru warzywnego (ja miałam po rosole) wrzucamy zawartość patelni, dodajemy puszkę pomidorów, koncentrat, czosnek, sól, pieprz, paprykę słodką, paprykę ostrą w płatkach i tymianek. Wszystko blenderujemy. Można trochę posłodzić i skropić cytryną.Krem musi być gęsty i ostry. Na początku nie wlewaj całego wywaru, zawsze można go dolać, trudniej odlać jak wyjdzie za rzadki ;)

 Wersja dla ukochanego lub ukochanej z jogurtem ;)

  OKIEM DIETETYKA
Pomidory- jeśli nie chcesz mieć raka, jedz pomidory! Zawierają one w sobie cenny antyoksydant, jakim jest likopen, karotenoid, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesie wzrostu komórki i jej podziału. Z badań wynika, że spożywanie dużej ilości pomidorów chroni przed zachorowaniem na raka prostaty, zmniejszając ryzyko rozwoju tego nowotworu o 30%. Podobnie w innych nowotworach.  Likopen neutralizuje wolne rodniki, reaktywne i toksyczne substancje, powstające jako substancje uboczne w naszym organizmie podczas oddychania komórkowego. Uszkadzają one białka i DNA w komórkach, powodując ich starzenie się i degenerację. Antyoksydanty mają za zadanie zapobiegać tym szkodliwym procesom, pamiętajmy, że możemy je dostarczyć tylko ze zdrową dietą, bogatą w te składniki.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że przetworzone pomidory mają lepszą przyswajalność tego cudownego związku, dlatego często dodaję do moich dań koncentrat, keczup, przeciery pomidorowe. Pacjentkom zaś polecam picie soków pomidorowych- pomagają w odchudzaniu, sycą nie dostarczając zbędnych kalorii.  Nie zapominajmy, że pomidory są bardzo dobrym źródłem witamin A, C i E, które również należą do rodziny cennych antyoksydantów, te z kolei dodatkowo poprawią wygląd naszej cery, włosów i paznokci, wzmocnią wzrok i odporność. Ze składników mineralnych należy podkreślić dużą zawartość potasu i żelaza, cennych składników dla układu krwionośnego i serca. 

Komentarze

  1. o wow! trafiłam na Twój blog całkiem przypadkiem, szukając dobrego przepisu na krem (właśnie się gotuje! :) )
    w ostatnim czasie zaczelam sie bardzo zdrowo odżywiać, sama uwielbiam gotować i sprawia mi to ogromną frajdę, do tego fitness, siłownia i zdrowie gotowe! :D
    prowadzisz świetny blog, piękne zdjęcia i taakie przepisy! trafiasz do moich ulubionych :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuje :)
    jednym słowem jesteś FIT ;) to super, oby jak najwięcej osób przeszło taką zdrową przemianę!
    Bardzo się ciesze, że blog trafia do ulubionych!
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. przepyszna ;))) u mnie wyszła baardzo pikantna, ale słony smak sera feta fajnie rozłozył smak :)
    Pikantnie polecam ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zapomniałam o tym kremie, a teraz idealna pora na rozgrzewające zupki, w takie zimne dni :)
    Już wiem co zrobię jutro na obiad ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty