Dorsz z marchwiowym puree

Jak przygotować rybę, żeby nie pływała w głębokim tłuszczu, ani nie wyschła w piekarniku?
Jest na to sposób- patelnia do grilla, którą wystarczy delikatnie nasmarować oliwą, a rybka wychodzi soczysta i  mało kaloryczna.
Do tego puree z marchwi, surówka z kapusty kiszonej i obiad gotowy.
 
 Składniki: 
  • filet z dorsza ok. 150 g
  • 2-3 marchewki
  • kapusta kiszona 100 g
  • jabłko średnie
  • pietruszka
  • ząbek czosnku
  • sól
  • łyżeczka masła
  • łyżeczka oliwy z  oliwek
Filet myjemy pod zimną wodą, osuszamy, solimy, nacieramy czosnkiem z pietruszką i wkładamy do lodówki na 15 minut. Rozgrzewamy patelnię grillową, nacieramy ją delikatnie oliwą, kładziemy rybę, trzymamy tak długo, aż skórka delikatnie się zrumieni, przekładamy na druga stronę, po chwili zdejmujemy z patelni. Dwie średnie marchewki obieramy i gotujemy ok. 15 minut. Jak zmiękną odlewamy wodę, dodajemy łyżeczkę masła, szczyptę soli i blenderujemy. Jabłko i marchew obieramy, ścieramy na tarce (duże oczka) dodajemy do kapusty kiszonej. Surówkę przyprawiamy solą, pieprzem, cukrem i oliwą z oliwek.


OKIEM DIETETYKA 

Dorsz jest jedną z najzdrowszych ryb, zawiera w sobie dużo białka 17,7g/100g oraz stosunkowo mało tłuszczu (0,7g/100g). Dobre źródło witamin z grupy B, niacyny, witaminy A, D i E oraz selenu i potasu. Witamina B1(tiamina) zapewnia nam prawidłowa pracę układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i pokarmowego, jej niedobory mogą prowadzić do choroby beri-beri. Witamina B2(ryboflawina) działa ochronnie na naszą skórę, zapobiega się jej łuszczeniu, pękaniu warg (zajady), zmianom zapalnym języka, łagodzi ogniska zapalne na skórze. Wpływa ochronnie na narząd wzroku, układ nerwowy i chroni przed niedokrwistością normocytarną,(w której objętość krwinki czerwonej nie ulega zmianie). Witamina B12 (kobalamina) chroni przed anemią, jest ona niezbędna do tworzenia elementów morfotycznych krwi, osłonek nerwowych oraz bierze udział w syntezie białek. Do jej wchłaniania niezbędne jest specyficzne białko, występujące w żołądku zwane czynnikiem wewnętrznym Castle'a oraz jony wapnia. Dlatego osoby, które są po resekcji żołądka są narażone na występowanie niedoborów witaminy B12, przez to wystąpienia niedokrwistości megaloblastycznej. Witamina B6 (pirydoksyna) z kolei jest niezbędna do prawidłowej czynności układu nerwowego, jej niedobór może prowadzić do obwodowej neuropatii, drgawek oraz depresji.
Co ciekawe utrzymanie prawidłowego stężenia witaminy B6 w naszym organizmie zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe, uspokaja i zmniejsza drażliwość, polecana dla nerwusów ;)
Witaminy A i E uchronią nas przed zmarszczkami, a witamina PP obniży poziom cholesterolu.
Dorsz jest również dobrym źródłem jodu (46,8ug/100g), pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i regulacji hormonów przez nią wytwarzanych. Dobre źródło kwasów omega-3 o których pisałam w poście o łososiu, który zawiera ich dużo więcej, ze względu na większa zawartość tłuszczu.
Nie zapominajmy o jego walorach smakowych, jest to delikatne, pyszne białe mięso, które odpowidnio przygotowane powinno być miękkie i soczyste.
Osoby uczulone na ryby, nie powinny spożywać dorsza, ponieważ zawiera w sobie silny alergen (parwalbuminę- białko odpowiadające za kurczenie mięśni ryb), które u ludzi korzystnie wpływa na pracę mózgu.
Kapusta kiszona to bardzo bogate źródło witaminy C! Surówkę szczerze polecam :)

Komentarze

Popularne posty