Jajka faszerowane z wędzonym łososiem

Święta coraz bliżej, pora na świąteczne przepisy. Wielkanoc chyba wszystkim kojarzy się z jajkami, a jajka z majonezem hihi, ale ja mam dla was świetną alternatywę! Zamiast majonezu damy jogurt naturalny, dla podkreślenia smaku trochę chrzanu, a całość dopełni wędzony łosoś i moje ulubione kiełki. Idealne danie na świąteczne śniadanie, nie tylko świetnie smakuje, ale też pięknie wygląda, przez co spokojnie możemy je postawić na Wielkanocnym stole :)
 Składniki: (6 jajek)
  • 6 jajek najlepiej od szczęśliwych kur ;)
  • 100g łososia
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • łyżeczka chrzanu
  • szczypiorek
  • sól, pieprz
  • kiełki 
Jajka gotujemy na twardo, obieramy, przepoławiamy wzdłuż, wydrążamy łyżeczką żółtka. Ugniatamy żółtka widelcem, dodajemy jogurt, chrzan, pokrojonego łososia i drobno pokrojony szczypiorek, doprawiamy solą i pieprzem. Wypełniamy białka farszem, na gorze dekorujemy kiełkami, lub szczypiorkiem i pozostałymi kawałkami łososia. 

OKIEM DIETETYKA
Kiełki, czyli małe bombki witaminowe:)
Kiełki rzodkiewki- moje ulubione, ponieważ mają charakterystyczny, ostry smak, czuć w nich rzodkiewkę, idealnie pasują do kanapek z twarogiem, serkiem, do past jajecznych czy sałatek. Są bogatym źródłem witaminy C i PP oraz magnezu, jodu, żelaza, cynku, wapnia oraz siarki, przez co poprawiają naszą odporność, stan skóry, włosów i paznokci.
Kiełki brokułów- również są pikantne, o przepięknym zielonym kolorze, działają przeciwnowotworowo, przez zawartość sulforafanu, który jest skumulowany w małych kiełkach w większej ilości niż w brokułach. Również wspaniale komponują się na kanapkach i w sałatkach.
Kiełki słonecznika- bogate w wapń, fosfor i witaminę D, o delikatnym orzechowym posmaku, również urozmaicą każdą wiosenną sałatkę
Kiełki soczewicy- to bogate źródło witamin z grupy B oraz antyoksydcyjnych takich jak A, C i E oraz żelaza, miedzi, magnezu, fosforu, cynku i wapnia, przez co poprawiają pracę naszego organizmu, warto dodawać je do codziennej diety.
Kiełki soi- doskonałe źródło żelaza, wapnia, magnezu, witamin z grupy B, w szczególności B1, B2, B6 oraz A, C i PP. Świetnie się komponują z daniami kuchni chińskiej. Podobnie kiełki fasoli mung, urozmaicą każde azjatyckie dnie.
Kiełki z czerwonej kapusty to bogate źródło izoflawonów, które są flawonoidami należącymi do fitoestrogenów, czyli grupy niesteroidowych substancji roślinnych, po których kobiety mniej odczuwają negatywne objawy menopauzy. Z kolei kiełki lucerny świetnie nadają się dla wegetarian, ponieważ zawierają witaminę B12, dodatkowo są bogatym źródłem witamin A, C, D i E, lecytyny oraz żelaza, wapnia, fosforu, magnezu. Idealne źródło wielu witamin i składników mineralnych dla kobiet w ciąży, które powinny też urozmaicić dietę w kiełki ciecierzycy, które są bogatym źródłem kwasu foliowego i żelaza.








Komentarze

Popularne posty